قالب وردپرس درنا توس

تازه‌های نشر


جلد دوازدهم کتاب کوچه، حرف چ پس از 12 سال تعلیق و محاق منتشر شد. kuche   کتاب «روزنامه‌ی سفر میمنت اثر به ایالات امریغ» توسط انتشارات مازیار منتشر شد. rooznameh کتاب ملکه‌ی سایه‌ها با تصویرسازی ضیاالدین جاوید و کتاب قصه‌ی هفت کلاغون با تصویرسازی ضیاالدین جاوید توسط نشر چشمه منتشر شد. kalaghunmaleke   “غریبانه” شب شعر منتشر نشده‌ی احمد شاملو منتشر شد. gharibane روز جمعه اول اسفند ماه، مستند “این بامداد خسته” ساخته‌ی فرشاد فدائیان در نشستی در منزل ایشان برای خانم آیدا و چند تن از دیگر اعضای موسسه‌ی الف.بامداد به نمایش درآمد. این اثر درخشان و تأثیرگذار، برای نخستین بار با نگاهی هنرمندانه، عمیق و هستی‌شناسانه به زندگی و کار و به واکاوی آرا و اندیشه‌های احمد شاملو در واپسین سال‌های عمرش می‌پردازد. حدیث “خستگی” بامداد در این اثر، همچون آنچه در شعر “درآستانه” می‌گذرد، حدیث دل‌زدگی و ناتوانی و فقدان نیست بلکه سمفونی شکوهمند تعهد، خستگی ناپذیری درایت و مبارزه و رنج انسان ماندن است.   bamdade khaste فرشاد فداییان در این مورد می‌نویسد: « بعد از هجده سال، مستندی كه نزديك به دو دهه‌ی پيش، تصويربرداری‌های آن صورت گرفته و قرار بود با نام “شاملو در آينه ” ساخته شود اينك با نامی ديگر تدوينش آغاز شده است آن فيلم، يعنی ” شاملو در آينه” می‌بايد از كودكی آيدا همسر شاملو، آغاز شود و با مرگ شاعر به پايان برسد. همه می‌دانند كه آيدا در زندگانی اين شاعر و در شعرهايش، حضور موثری داشته؛ از اين رو، قصدم آن بود كه همه‌ی روزگار شاعر، از زبان آيدا، شرح و حكايت شود. از آن جا كه هيچ گاه عادت نكرده‌ام فيلمم را بسازم و بعد اجازه بگيرم، نزديك به هفده سال برای گرفتن “آری” از آيدا صبر كردم ولی از او به رغم مهربانی‌های هميشگی‌اش، پاسخ شفاف و قانع‌كننده‌ای دريافت نكردم!؛ پاسخ قاطع هميشگی‌اش اين بود “من عمری را در سايه سپری كرده‌ام؛ روشنایی، حق شاملو و مال اوست، پسنديده نيست كه من ديده شوم حتا اگر درباره‌ی او حرفی بزنم”! سرانجام، ناگزير به “نه” ی هفده ساله‌ی آيدا تن دادم و طرح اول را كنار گذاشتم و حال با استفاده از آنچه بيش از دو دهه‌ی پيش، از اين دو، تصوير برداری كرده‌ام بسنده می‌كنم و با طرحی ديگر، سر و سامانش می‌دهم در اين مستند بلند، با نام ” از بامداد خسته..”، محوريت حضور، خود احمد شاملوست، قبل و بعد از قطع پا! توضيح ديگر آن كه از طرف سازنده‌ی اين مستند، تمامی حقوق مالی و مالكيت اثر ، چه در ايران و چه بيرون از ايران، برای هميشه به ” خانه ــ موزه‌ی بامداد” با توليت خانم آيدا، واگذار شده است. سازنده‌ی اين مستند، كار خود را ، كم‌ترين ادای وظيفه به ساحت گرامی شاعر بزرگ اين سرزمين می‌داند .»

8 دیدگاه

 1. “غریبانه” شب شعر منتشر نشده‌ی احمد شاملو منتشر شد.
  سلام , از کجا میشود غریبانه را خرید ؟

 2. سلام دوستان
  شب شعر غریبانه از شاملوی بزرگ توی این ویران شده هم منتشر شده ؟؟ اگر شده بگید کجا می تونیم گیر بیاریم…

 3. با درود
  ممنون از زحمات شما
  ساكن كشور سوئد هستم ، از مدتها پيش مى خواستم مجموعه كتاب كوچه را تهيه كنم اما امكانش نبود ، الان كدام ناشر اين مجموعه را مى فروشد ؟ ممنون مى شوم راهنمايى كنيد و آدرس اينترنتى ناشر را بفرستيد
  بى صبرانه منتظر پاسخ شما هستم

  • با درود
   آقای همتی عزیز
   انتشارات مازیار در تهران “کتاب کوچه” و تعداد دیگری از آثار شاعر ملی ما احمد شاملو رو منتشر کرده. شاید امکان خرید و ارسال این مجموعه از طریق پست وجود داشته باشه.
   آدرس اینترنتی http://www.mazyarpub.com
   با سپاس

 4. تشکر می کنم از همه ی کسانی که آثار شاملوی بزرگ را حفظ می کنند. با آرزوی چاپ حرف ((ی)) از کتاب کوچه.

 5. آقای فرشاد فدائیان. از نظر صداقت هنری که هیچ اما از منظر صداقت قانونی شما موظف بودید بعد از فوت احمد شاملو کلیه تصاویر و فیلم های ضبط شده را به وراث قانونی این شاعر تحویل دهید اما شما این آثار را بدون اجازه وراث قانونی شاعر فروخته اید و شاهکار ثانوی شما تغییر تم و موضوع (ستایش شاعر) به ستایش (خریدار اثر) تغییر جهت داده است.
  منتظر پاسخ مستدل شما پیش از پیگیری های مرسوم قضایی خواهم بود . سیروس شاملو

 6. جوادمهدی پور

  شاملو با دزدیدن اشعار شاعری شاملو میشود.آیدا برای حزب توده خوش رقصی میکند
  قصیده ی مه از شاملو نیست مشیری و شاملو را دوباره با گریم شخصی زنده میکنند و اشعاردزدی میخوانند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *