قالب وردپرس درنا توس
خانه / سایت: خبرها و گزارش‌ها / این راهِ بی‌خستگی…

این راهِ بی‌خستگی…


 

خسته نمی‌شوند. خسته نمی‌شویم. تو روزنامه‌ها و مجلات همچنان دشنامش می‌دهند و از این و آن پابه‌سنِ بازنشسته خاطره استخراج می‌کنند‌ تا شاید ارج و قربِ نسل‌افزونِ او را لگدمال کنند. اسناد بامزه رو می‌کنند. خبر جعل می‌کنند‌. کارمندان را وادار می‌کنند گاهی با دهانِ دیگری فحش بدهند و گاهی با دهانِ خود تمجید کنند محضِ زمینه‌سازیِ دشنامِ بعدی. زیر و و می‌کشند. به آب و آتش می‌زنند. سانسورش می‌کنند. تحریفش می‌کنند. آخر که می‌بینند جمعیتِ هرساله دو‌چندان شده، راه‌بندان می‌کنند. قفل می‌کنند. گارد می‌گیرند. امروز هم در مزارستانِ طاهر را بستند. یگان پگان ریختند. بی‌سیم کار گذاشتند و گرفتند و بردند، اما آن شبحِ آزادگردِ سپیدخوان راهش را از میانِ نرده‌ها و پوتین‌ها به «خیابان» باز می‌کند. به خیابان می‌وزد. به مردمی که دوست‌شان می‌داشت می‌وزد. به مردمی که دوستش می‌دارند و نامش را با دهان‌های پیرجوان صدا می‌زنند و مجله‌ها و باتون‌ها و بلندگوها جلو آوازشان لال می‌شوند. این است صدای شاعر. صدای هُرّست آوارِ پیروزی! بشنوید یا نشنوید، صدای او به یادمان می‌آورد. ‌و به یادتان می‌آوریم.

6 دیدگاه

 1. یه شب ماه میاد…

 2. خبر رسیده که با بستن درهای امام زاده مانع برگذاری بزرگداشت شاملوی بزرگ شده اند!!


  اکنون
  سربازانِ بدنام ِ تاریکی
  از استخوانهای ِ شاعر ِ سپیده دم
  در گور هم می ترسند!
  بیچاره ها نمی دادنند که “بامداد ِ “جاودانه در گور نخفته است!

  آری! ما ” جخ امروز از مادر نزاده ایم! ”
  که از ترس ِ “شمشیرِ گزمگان”
  “ماهِ نو” مان بر نیاید!!
  دربِ گورستان را بستید!
  روشنی هر روزه یِ بابامدادان در آسمان را چه می کنید؟!

  مرداد 97

  https://t.me/joinchat/AAAAAEN3nO2xJxzgYb1v1Q

 3. شاهین غمگسار

  اما این کج و کوله های میرا نداستند که عمر احمد بیش از عمر آنهاست! و پیکارشان همچون چنگ پرانی بچه مف مفوی نفهمی ست که آخر سر با کشیده پدر سر جایش خواهد نشست.
  بگذار همچون حقیران و عقده ای ها در ببندند. بگذار نامش را در رسانه ی اُمُلشان نیاورند، که نام احمد تطهیرشده تر از آن است که بر دهان کمتر از سگان سعادت جو بیاید.

 4. سید مجید فنایی

  بسم الله الرحمن الرحیم
  برگزاری چنین مراسمی غیرقانونی است.بنده دوبار در این مراسم شرکت کرده ام و امروز پشیمان هستم.مساله اشعار احمد شاملو و توضیح آن به عهده ی متخصصان ادبیات است اما اینکه چنین مراسمی را شما برگزار می‌کنید و عده ای از افراد را دعوت به شرکت در مراسم ضد امنیتی با شعارهای مخالف نظام جمهوری اسلامی و اشعاری که برای شخص بنده چندان مفید نبوده و عامل اتلاف انرژی وقت و جوانی من بوده با علم بر اینکه این مراسم غیر قانونی است و افرادی چون بنده از مدارس و دیگر جاها بدون علم بر اینکه کانون نویسندگان ایران چه جایی است و معانی اشعار و کارهای این روشنفکر چیست را فرا می خوانید به نظر بنده کار اشتباهی است.

 5. استاد بزرگوار، شاعر گرانمایه
  برگزاری با ز نوشته می شود نه با ذ،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *