قالب وردپرس درنا توس
خانه / سایت: خبرها و گزارش‌ها / سوءاستفاده از نام‌های کبیر برای هدف‌های حقیر | مسعود احمدی

سوءاستفاده از نام‌های کبیر برای هدف‌های حقیر | مسعود احمدی


یادداشتی درباره‌ی جایزه‌ی شعر شاملو
مسعود احمدی

همه‌ی قبیله‌ی من ناقدان شعر بودند*

تاریخ نشان‌ داده است که باورهای ایدئولوژیک و مشی سیاسی ملازم با آن‌ها رفته‌رفته مرتبه‌یی قدسی و خلل‌ناپذیر می‌یابند و لاجرم مؤمنانی متعصب و مستبد می‌پرورانند که برای پیشبرد هدف‌های عقیدتی و سیاسی خود از هیچ‌ کاری روی‌گردان نیستند؛ حتی از بر باد دادن حیثیت فرهنگی مردمی که شعر هنر ملی آنان است و سبب سرافرازی و فخرشان.
سوءاستفاده از نام شاعری بزرگ و نامدارانی از دیگر عرصه‌های علم و هنر به قصد تبلیغ و تثبیت گونه‌یی از شعر به نام «ساده‌نویسی در شعر» که نه برآمده از مطالبه‌یی تاریخی اجتماعی که برساخته‌یی‌ست جعلی، ترفندی نه زیرکانه که ریاکارانه است. لذا فقط ساده‌دلان و بی‌خبران از تبه‌کاری‌های تشکیلاتیِ شبه‌روشنفکرانی ایدئولوژی‌زده و فرصت‌طلب را می‌فریبد و هم آنانی را که با چند و چون سیر شعر امروز این سرزمین و چالش‌ها و مسایل و مقولات با آن آشناییِ درخور قضاوت را ندارند.
اگر دانایی و دادگری از ملزمات داوری باشند، ناگزیر اعتبار هر جایزه‌یی بستگی تام و تمام به منزلت داورانی دارد که مورد قبول صاحب‌نظران عرصه‌ی مربوط به جایزه است.
گذشته از این‌ها چنانچه شمار داوران هم‌اندیش و هم‌کیش حتی یک تن بیش از دیگر داوران باشد، طبیعتاً رأی آن داور یا داوران مغلوب رأی اکثریتی خواهد شد که خواه‌ناخواه درک و پسندی مشابه و نزدیک دارند. بنابراین آقایان حافظ موسوی و علیرضا عباسی که به زعم من نیز یار غار و رفیق گرمابه و گلستان‌اند، بی‌بهره از ملزومات یادشده‌ی داوری‌اند؛ بویژه آقای عباسی که همانند نوابغ یک شبه ره صد ساله رفته‌اند و در حیطه‌ی زبان و ادب پارسی بر شاعران و منقدان و منتقدان مجرب و مبرز پیشکسوتِ حی و حاضر پیشی‌ گرفته‌اند.
به هر حال شعرهای نزدیک به صد و هفتاد مجموعه، نخست از صافی فهم و پسند دو داور هم‌فکر و هم‌سو گذر کرده و پس شانزده جلد از آن‌ها برای ارزیابی علاوه بر خودی‌ها در اختبار نامدارانی قرار داده شده که بی‌تردید اغلب آنان در حوزه‌های تخصصی خود کم و بیش مرتبه‌یی والا دارند. این هم لازم به ذکر است که اگر داوران تشریفاتی را از مجموعه‌ی داوران نوبت آخر حذف نمائیم باز اکثریت با یاران وفادار سابق‌الذکر است.
به راستی خانم‌ها لیلی گلستان، رؤیا تیموریان و آقایان دکتر فرزان سجودی، دکتر محمد صنعتی و… چرا و از کجا باید بدانند مکتب بی‌بنیان و مصنوع «ساده‌نویسی در شعر» که فقط و فقط به قصد بر پا کردن ملک‌الشعرایی برای نحله‌یی عقیدتی سیاسی بوده است و چندین شاعر و منقد با سابقه و دارای کارنامه قابل قبول و بعضاً درخشان به خاطر نقد و نفی آن از جانب آقای حافظ موسوی متهم به بخل و حسادت شده‌اند؟ و هم چرا و از کجا بدانند که این مکتب خودساخته و پا در هوا چه بر سر شعر و زبان ما آورده و چگونه و چرا بسیاری از جوانان مستعد این جای از جهان را به‌ جانب ساده‌انگاری، ساده‌گیری، ساده‌پسندی و در نهایت شلخته‌نویسی، غلط‌نویسی و… و نوشتن فلّه‌یی شبه‌شعرهایی فاقد اندیشه، شکل، صور خیال و… سوق داده است؟
باری، اگر این یادداشت کافی و وافی به مقصود نیست از این بابت است که این پژوهنده نقد و نظر هوشمندانه‌ی تنی چند از شاعران و اهل‌ نظر جوان‌تر از خود را به‌ ترتیب دریافت و مطالعه‌ی آن‌ها، پس از این مختصر آورده است.

* جسارت ورزیدم و به روال طنز در این بیت استاد سخن سعدی دست بر دم «همة قبیلة من عالمان دین بودند»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *