قالب وردپرس درنا توس
خانه / سایت: خبرها و گزارش‌ها / سایت: گزارش‌ها / مدیر انتشارات نگاه در گفتگو با ایلنا:

مدیر انتشارات نگاه در گفتگو با ایلنا:


چندی پیش با خبر شدیم كه انتشارات نگاه(ناشر آثار زنده یاد شاملو) شكایت نامه ای علیه عسكری پاشایی به جهت انتشار برخی از آثار شاملو توسط انتشارات چشمه و ثالث، تنظیم كرده است و در ادامه وكلای نگاه طی احضاریه ای ع.پاشایی را به دادگاه فراخوانده‌اند و در این راستا ایشان باید در تاریخ هجدهم مردادماه سال جاری در شعبه ششم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 28 حاضر شود.
ماجرا باز‌هم برمی‌گردد به قرارداد 6 صفحه‌ای كه در سال 1370، احمد شاملو طی آن امتیاز نشر كلیه آثارش را که تا سال 70 چاپ شده بود (به‌جز چند اثر از قبیل دن آرام، كتاب كوچه‏، آهنگ‌های فراموش شده، زیر خیمه گر گرفته شب و تعدادی از آثار كودك، و کتاب های مشترک با دیگران ) به فردی با نام حسین ثقفی‌فر به عنوان ناشر و در مقابل مبلغ مندرج در این قرارداد می‌سپارد و در ادامه گویا (برای این که جز ادعا چیزی در این زمینه در دست نداریم) ثقفی‌فر این امتیاز را طبق یكی از بندهای قرارداد به نشر نگاه می‌فروشد و از آن پس علیرضا رئیس‌دانایی مدیر نشر نگاه به عنوان قائم‌مقام ثقفی‌فر كلیه حقوق قرارداد مذكور را در‌ اختیار می‌گیرد.
از طرفی در این قرارداد مسائل دیگری نیز مطرح شده‌اند و مهمترین آن‌ها حضور ع.پاشایی و آیدا شاملو (همسر زنده‌یاد شاملو) به عنوان سرپرست مادام‌العمر آثار شاملو است كه پس از فوت این شاعر تاكنون جنجال‌هایی بر سر این قضیه شكل گرفته و تلاش‌های مرحوم سیاوش و سیروس شاملو (فرزندان احمد شاملو) برای بی‌اعتبار خواندن این سرپرستی از جمله این جنجال‌هاست.
اما آنچه این‌بار از سوی رئیس دانایی و وكلایش مورد شكایت قرار گرفته است، انتشار دو مجموعه با نام‌های «از زخم قلب …» (چاپ نشر چشمه، ۱۳۷۵) و «بن‌بست‌ها و ببرهای عاشق» (چاپ نشر ثالث، ۱۳۷۷) است كه قرارداد های این دو مجموعه توسط ع.پاشایی با این دو انتشارات بسته شده. انتشارات نگاه طی این شكایت‌نامه مدعی شده است كه در این دو مجموعه آثار شاملو كه بر اساس قرارداد سال70 امتیاز نشرشان واگذار شده است، از سوی ع.پاشایی توسط دو ناشر دیگر به چاپ رسیده و این نقض قرارداد به شمار می‌آید.
علیرضا رئیس‌دانایی (مدیر نشر نگاه) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، ضمن شرح موارد شكایت افزود: متاسفانه آقای پاشایی مدت‌هاست بدون توجه به حقوق انتشارات نگاه، به بستن قرارداد با ناشران دیگر و انتشار آثار احمد شاملو كه امتیاز نشرشان در انحصار نگاه‌ست، مبادرت می‌ورزند و به تذكراتی كه بارها به ایشان داده‌ایم توجهی نداشته‌اند.
وی در مورد نشر ثالث و چشمه گفت: ما از این دو ناشر گله و شكایتی نداریم، چون هر ناشر دیگری هم كه بود، این آثار را چاپ می‌كرد. ما از عسكری پاشایی شكایت داریم زیرا با وجود آگاهی از مندرجات قرارداد بسته شده در سال 1370، و انتقال آن با نظارت شخص احمد شاملو به نشر نگاه، حقوق نگاه را نادیده گرفته و این انتشارات را متحمل خساراتی كرده‌اند.
رئیس دانایی ادامه داد: زنده یاد احمد شاملو جمعا 1200 صفحه شعر داشته اند كه حقوق نشر آن‌ها بجز مجموعه «حدیث بی‌قراری ماهان» كه توسط نشر چشمه منتشر شده است، به نشر نگاه تعلق دارد. اما آقای پاشایی طی دو مجموعه «از زخم قلب …» (نشر چشمه) و «بن‌بست‌ها و ببرهای عاشق»(نشر ثالث) حدود 400 صفحه، یعنی یك سوم اشعار شاملو را بر خلاف قرارداد مذكور، به چاپ رسانده كی این كار عرفاً و قانوناً خلاف است.
این ناشر در پاسخ به این سوال كه چرا در سال 75 و 76 كه چاپ نخست این دو كتاب در زمان حیات احمد شاملو به بازار آمد، تا به امروز شكایتی نكرده‌اند، گفت: چاپ این دو مجموعه از همان نخست غیر قانونی بود و ما می‌توانستیم شكایت كنیم. اما به احترام احمد شاملو تا به امروز این كار را نكرده بودیم. ولی رویكرد غیر اخلاقی آقای پاشایی كه علناً بر نادیده گرفتن حقوق نگاه، پافشاری می‌كنند، ما را بر آن داشت كه از حقوق قانونی خود دفاع كنیم.
وی در مورد انتشار گیل گمش، به ترجمه شاملو نیز اشاره كرد: آقای پاشایی در انتشار گیل گمش نیز، حقوق نگاه را نادیده گرفتند طی یك قرارداد كه قانونا اعتباری ندارد، چاپ این كتاب را به نشر چشمه سپردند.
     رئیس دانایی در این مورد اضافه كرد: من طی قراردادی كه با احمد شاملو بسته بودم، در سال 72 نسخه­ی اولیه این كتاب را به ارشاد فرستادم كه به دلیل ایرادات وارد شده، این كتاب به بازار نیامد. بعدها طی ملاقاتی كه با احمد شاملو داشتم، ایشان با حسرت گفتند من می‌میرم و بلاخره گیل‌گمش را نخواهم دید. اما بعد از مرگ شاملو، آقای پاشایی مجوز نشر این كتاب را با انتشارات چشمه اخذ كرده و آن را منتشر كردند. این درحالی‌ست كه قرارداد چاپ این كتاب متعلق به من بود و هزینه های فراوانی را برای صفحه بندی، حروف چینی و چاپ آن متحمل شده ‌بودم.
وی ضمن رد گفته های ع.پاشایی، كه در شماره 1838، سال 80 روزنامه ایران، به چاپ رسیده بود، اظهار داشت: مطالبی كه آقای پاشایی در مورد راضی نبودن شاملو از كیفیت نمونه‌ها و حتی ترجمه خود و همچنین نقل این مطلب از سوی شاملو، مبنی بر پرداخت خسارت به نشر نگاه، اساسا كذب بوده و داستانی‌ست كه پاشایی خود آن‌را ساخته و پرداخته است.
رئیس‌دانایی ضمن بیان این مطلب كه سرپرستی پاشایی بر آثار شاملو را به رسمیت نمی‌شناسم، گفت: یك وقتی احمد شاملو چنین تصمیمی گرفت اما من شاهد‌های زنده‌ای دارم (از جمله آیدا شاملو) كه خود شاملو نیز، بعد‌ها با سرپرستی پاشایی مشكل داشت. به هر حال حتی با پذیرفتن سرپرستی ایشان نیز، قراردادهایی كه بر خلاف قانون با ناشران دیگر بسته‌اند، پذیرفتنی نیست.
وی با جعلی دانستن، امضای برگه‌ای كه پاشایی از شاملو ارائه كرده و به آن استناد می‌كند (مبنی بر موافقت شاملو با استفاده از اشعارش در قالب‌های مختلف از جمله چاپ گزیده اشعار، از سوی پاشایی) افزود: طبق تایید پسران شاملو (سیاوش و سیروس) این امضا اصل نیست. اما حتی اگه بپذیریم كه این برگه یك سند محضری‌ست، باز هم قانونی نیست زیرا مثل این است كه مالك، ملكش را به دو نفر بفروشد.
این ناشر همچنین در مورد پایگاه اینترنتی shamlou.org كه به انتشار الكترونیكی آثار شاملو مبادرت دارد، اضافه كرد: حتی ما می‌توانیم به وجود چنین سایتی نیز شكایت كنیم زیرا این ادعا كه این سایت باعث می‌شود مشتریان كتاب‌های نشر نگاه كم شوند، ادعای معقول و قابل اقدام است.
وی همچنین در مورد چند ناشر دیگر كه برخی از آثار شاملو مانند شعر پریا را منتشر كرده‌اند گفت: ابتدا قصد داشتیم از خانه ادبیات و نشر نظر نیز شكایت كنیم اما آنها محترمانه عذرخواهی كردند و ما پذیرفتیم. اما شكایت از انتشارات شاملو در مشهد، همچنان به قوت خود باقی است و از سوی وكلای نگاه پیگیری خواهد شد.
این ناشر در ادامه سخنانش پیشاپیش پاشایی را بازنده دادگاه خواند و اظهار داشت: آقای پاشایی باید ضمن تحویل تمامی فیلم و زینك های كتاب‌هایی كه از سوی ناشران دیگر به چاپ رسیده است، خسارات وارد شده به انتشارات نگاه را نیز بپردازد.

* این ادعا را در ایلنا هم می‌توانید بخوانید.

 

5 دیدگاه

 1. انتشارات نگاه و دزدیهای علنی علیرضا رئیس دانا و سازش های زیر میزی با اداره ارشاد .
  انتشارات ( نگاه ) علیرضا رئیس دانا که با سود جوئی از ماترک دیگران به حقه بازی خود ادامه می دهد مدعی ست که با پرداخت رشوه و معاملات زیر میزی مجوز چاپ می گیرد و به این طریق کتاب مجموعه اشعار نیمای بزرگ را که با تبانی سیروس طاهباز و حالا با ورثه اوبدون عقد قرارداد با من از سال 1364 ودر غیاب من اشعار رامغلوط چاپ و منتشر کرده ست تا به حال به چاپ بیستم رسیده که از این ممر به جائی هم رسیده ست، که سرانجام با تعهد وتجدید نظر نظا رت من برامور چاپ را از روی شناسنامه کتاب حذف کرده تا بیشتر بتواند سود ببرد مجموعه نامه های نیمای بزرگ را که من چند ماه زحمت کشیدم و آنرا اصلاح کردم در سال 1376 چاپ کرد و ازآن پس با تبانی با ورثه طاهباز مشغول سود جوئی های دیگرشد، که اثار چاپ نشده دیگر را مغلوط بچاپ میرسانند با و جود اینکه نزدیک به بیست سال از انتشار مجموعه نامه ها می گذرد و نایاب ست ایشان از تجدید چاپ آن امتناع می کند ودرسایت نگاه اعلام کرده که مجموع نامه ها با نام همسر طاهبازتدوین و تصحح و چاپ می شود و این هم یک تبانی و یک سود جوئی دیگر …
  خوشحالم به اطلاع برسانم که با اتفاق خوش و اشنائی با اقای وحید پیام نور صاحب و مدیر انتشارات بافر که دارای سوابق درخشان فرهنگی دیگر نیز می باشند و من این اشنائی را با نیت خوب پذیرفتم، قرار بر این شد که تا جائیکه در توانم می بینم در اصلاح متون سعی داشته و آنچه را که نزد من ست به دوستداران ارائه دهم اما اگر قانونی در جامعه بر قرار بود شاید می شد دستخط اصلی اشعار و آثاری را که طاهباز ربوده و اکنون نزد همسرش می باشد باز پس گرفت و اصلاح کرد، وگر نه این خیانتی بزرگ به ملت ایران و جامعه ادبی این سرزمین و کارنامه ی نیمای بزرگ .
  ====================================================
  فهرست کتاب های ربوده شده توسط طاهباز تا تاریخ مرداد ماه 1395
  فروش مجموعه ( روجا ) اشعار طبری به مجید اسدی. فروش (دو سفرنامه بارفروش و رشت ) به علی میرانصاری کارمند سازمان اسناد واز اقوام دکتر شهرستانی رئیس وقت سازمان اسناد که بدون اجازه چاپ ومنتشر کردند. فروش قصه برای کودکان(غول ونقاش) با نقاشی های بهرام دبیری یکبار به کانون و بار دوم به ناشری بنام محمد زهرائی که ایشان فوت می کنند و پسرشان می فروشند به انتشارات (نشرماه ریز). صفحاتی از میان دفتر یادداشت های روزانه ومطالبی درمورد افراد دیگر. مجموعه نثر در باره شعر و شاعری وارزش احساسات و حرف های همسایه و نمایشنامه ها و قصه های مختلف و کل دستخط اصلی اثار چاپ شده ي نیما ی بزرگ( شعرو نثر) برای سرپوش گذاشتن روی اغلاط و تحریف ها و دستکاری ها با رضا براهنی و کسانی دیگر و همچنین تابلو های نقاشی کار بهمن محصص و جمشید شیبانی و ضیا پور و مجسمه گچی و عکس های خانوادگی ( نیما و عالیه و شراگیم) که به کیومرث درم بخش داده شده و ایشان نمایشگاهی با نام خود برپا می کند و مدعی می شود که عکس هارا خود نیما به ایشان یادگار داده بوده عجب دنیائی ست و به گفته ی نیما بزرگ ( چقدر بی چاره ست انسان ) شراگیم یوشیج

 2. لطفا بخوانید و به دوستان دیگر هم اطلاع دهید
  دزدی های انتشارات نگاه ادامه دارد رئیس دانا دزد بزرگ میگوید من با رشوه دادن به اداره ارشاد مجوز چاپ می گیرم جای تاسف ست که در مملکت دزدها چه افتخار بزرگی ست برای صاحبان جمهوری اسلامی متکی به دین و تقوی و دزد های اداره ی ارشاد که با گرفتن رشوه حق دیگران را پایمال میکنند
  مجموعه آثار نیما یوشیج ( شعرونثر)که توسط انتشارات نگاه، علیرضا رئیس دانا ي دزد تازه بدوران رسیده و برخی دیگراز ناشرین بی تعهد وهمانند او چاپ ومنتشرمی شود، که فاقد اعتبار و ارزش ادبی ومعنوی ست.این کتاب ها را نخرید و به دوستانتان هم بگوئید.
  چاپ بی رویه این کتب دارای اغلاط فاحش ودر بعضی موارد دستکاری وتحریف شده، وبا نقطه گذاری های غلط موجب بد خوانی این آثارست. لذا چاپ وانتشاراین کتب مورد تائید و پشیبانی من نیست وتنها نسخه ئی که با ذکر نام وکوشش من دربازار کتاب موجود ست قابل استفاده می باشد، که مطابق با اصلاح وبازنویسی دوباره دراین وبسایت ست nimayoushij.com .تقاضا دارم ازخرید این آثار خوداری فرمائید تا دست این سود جویان ازجامعه ي فرهنگی ادبی این سر زمین کوتاه گردد با سپاس. شراگیم یوشیج
  Sheragim Youshij’s photo.
  Sheragim Youshij’s photo.

 3. انتشارات نگاه و دزدیهای علنی علیرضا رئیس دانا و سازش های زیر میزی با اداره ارشاد .
  انتشارات ( نگاه ) علیرضا رئیس دانا که با سود جوئی از ماترک دیگران به حقه بازی خود ادامه می دهد مدعی ست که با پرداخت رشوه و معاملات زیر میزی مجوز چاپ می گیرد و به این طریق کتاب مجموعه اشعار نیمای بزرگ را که با تبانی سیروس طاهباز و حالا با ورثه اوبدون عقد قرارداد با من از سال 1364 ودر غیاب من اشعار رامغلوط چاپ و منتشر کرده ست تا به حال به چاپ بیستم رسیده که از این ممر به جائی هم رسیده ست، که سرانجام با تعهد وتجدید نظر نظا رت من برامور چاپ را از روی شناسنامه کتاب حذف کرده تا بیشتر بتواند سود ببرد مجموعه نامه های نیمای بزرگ را که من چند ماه زحمت کشیدم و آنرا اصلاح کردم در سال 1376 چاپ کرد و ازآن پس با تبانی با ورثه طاهباز مشغول سود جوئی های دیگرشد، که اثار چاپ نشده دیگر را مغلوط بچاپ میرسانند با و جود اینکه نزدیک به بیست سال از انتشار مجموعه نامه ها می گذرد و نایاب ست ایشان از تجدید چاپ آن امتناع می کند ودرسایت نگاه اعلام کرده که مجموع نامه ها با نام همسر طاهبازتدوین و تصحح و چاپ می شود و این هم یک تبانی و یک سود جوئی دیگر …
  خوشحالم به اطلاع برسانم که با اتفاق خوش و اشنائی با اقای وحید پیام نور صاحب و مدیر انتشارات بافر که دارای سوابق درخشان فرهنگی دیگر نیز می باشند و من این اشنائی را با نیت خوب پذیرفتم، قرار بر این شد که تا جائیکه در توانم می بینم در اصلاح متون سعی داشته و آنچه را که نزد من ست به دوستداران ارائه دهم اما اگر قانونی در جامعه بر قرار بود شاید می شد دستخط اصلی اشعار و آثاری را که طاهباز ربوده و اکنون نزد همسرش می باشد باز پس گرفت و اصلاح کرد، وگر نه این خیانتی بزرگ به ملت ایران و جامعه ادبی این سرزمین و کارنامه ی نیمای بزرگ .
  ====================================================
  فهرست کتاب های ربوده شده توسط طاهباز تا تاریخ مرداد ماه 1395
  فروش مجموعه ( روجا ) اشعار طبری به مجید اسدی. فروش (دو سفرنامه بارفروش و رشت ) به علی میرانصاری کارمند سازمان اسناد واز اقوام دکتر شهرستانی رئیس وقت سازمان اسناد که بدون اجازه چاپ ومنتشر کردند. فروش قصه برای کودکان(غول ونقاش) با نقاشی های بهرام دبیری یکبار به کانون و بار دوم به ناشری بنام محمد زهرائی که ایشان فوت می کنند و پسرشان می فروشند به انتشارات (نشرماه ریز). صفحاتی از میان دفتر یادداشت های روزانه ومطالبی درمورد افراد دیگر. مجموعه نثر در باره شعر و شاعری وارزش احساسات و حرف های همسایه و نمایشنامه ها و قصه های مختلف و کل دستخط اصلی اثار چاپ شده ي نیما ی بزرگ( شعرو نثر) برای سرپوش گذاشتن روی اغلاط و تحریف ها و دستکاری ها با رضا براهنی و کسانی دیگر و همچنین تابلو های نقاشی کار بهمن محصص و جمشید شیبانی و ضیا پور و مجسمه گچی و عکس های خانوادگی ( نیما و عالیه و شراگیم) که به کیومرث درم بخش داده شده و ایشان نمایشگاهی با نام خود برپا می کند و مدعی می شود که عکس هارا خود نیما به ایشان یادگار داده بوده عجب دنیائی ست و به گفته ی نیما بزرگ ( چقدر بی چاره ست انسان ) شراگیم یوشیج

 4. ممنون اطلاعات مفیدی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *