قالب وردپرس درنا توس
خانه / تولد یک پروانه، شعرهای نیکیتا استانسکو

تولد یک پروانه، شعرهای نیکیتا استانسکو


خانه‌ی شاعران جهان، ویژه‌نامه‌ی شعرهای نیکیتا استانسکو، شاعر بزرگ رومانیایی را به مناسبت هشتاد و پنجمین زادروز احمد شاملو منتشر کرده‌است. در این ویژه‌نامه آمده‌است: «نیکیتا استانسکو، متولد بهار سال ۱۹۳۳، در مدت حیاتش جوایز فراوانی را دریافت کرد: در سال ۱۹۷۵ جایزه‌ی مهم هردر را گرفت، کاندیدای نوبل ادبیات نیز بود. نیکیتا استانسکو را پدر شعر دهه‌ی شصت و یکی از مهمترین شاخصه‌‌های شعر پس از جنگ اروپا می‌دانند. او ازمهم‌ترین پایه‌گذاران شعر پست‌مدرن اروپایی محسوب می‌شود.
می نویسد : «تنها چیزهایی که سرانجام با خود می‌بریم، احساساتمان هستند. عشق‌هایمان، نفرت‌ها و مصائب‌مان. از خودم می‌پرسم، در پایان زندگی‌ام چه چیزی از من باقی خواهد ماند؟ گمان می‌کنم، می‌توانیم قدری از احساساتمان، اندکی از تنفرمان و چیزی از شور‌مان را و به‌خصوص عشق‌مان را از خود  به‌جا بگذاریم.»
زندگی کوتاه استانسکو در شرایط دشوار دیکتاتوری کمونیستی از او چهره‌ای چون فدریکو گارسیا لورکا خلق کرده‌است. استانسکو  از معدود شاعرانی است که هم در میان خوانندگان عادی، محبوب است و هم بین منتقدان و خوانندگان تخصصی شعر.» این ویژه‌نامه را در این آدرس بخوانیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *